Z opóźnieniem spowodowanym małymi problemami technicznymi, ale jestem. Tak jak wspomniałam w poprzednim poście, dzisiaj przedstawię Wam przepisy na weekendowy obiad. Pierwszy będzie dotyczył kurczaka z nadzieniem pieczonego w całości wg receptury mojej prababci, w drugim napiszę jak zrobić bitki wołowe. No i dobiłam dzisiaj liczby 50ciu postów, ciekawe ile zajmie mi napisanie kolejnych 50?
?
Kurczak z nadzieniem
Lista składników
kurczak
podroby drobiowe: kilka żołądków, serc i wątróbek
(ilość uzależniona od wielkości kurczaka i miejsca w jego wnętrzu)
pęczek pietruszki
kilka łyżek kaszy manny
1-2 jajka
łyżka miękkiego masła
sól, pieprz, majeranek
Przygotowanie
Kurczaka natrzeć solą, pieprzem, majerankiem i innymi ziołami. Odstawić do lodówki na kilka godzin. Przygotować nadzienie. Podroby drobno pokroić, wymieszać z poszatkowaną pietruszką, jajkami, masłem, doprawić solą i pieprzem. Kurczaka nadziać farszem, zabezpieczyć otwór wykałaczkami lub zszyć. Wierzch kurczaka można polać roztworem miodu i wody. Włożyć do rękawa lub naczynia żaroodpornego (lepszym i bezpieczniejszym wyjściem jest rękaw). Piec w 180st. ok. 1 godz. na 1 kg mięsa. Pieczemy tak długo, aż skórka ładnie się zarumieni a wbijając widelec lub patyczek do szaszłyków w mięso nie będziemy czuli oporu. Podawać z ziemniakami z wody lub pieczonymi i z ulubionymi surówkami.
Bitki wołowe
Lista składników
ok. 1kg wołowiny
kilka suszonych grzybów
duża cebula
mąka
sól, pieprz
olej do smażenia
woda
Przygotowanie
Wołowinę pokroić w plastry o grubości ok. 1cm, w poprzek włókien. Plastry lekko rozbijamy dłonią, oprószamy solą i pieprzem, obtaczamy w mące i smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu do zarumienienia lub nawet lekkiego "przypalenia", aby sos miał odpowiedni smak. Podsmażone kawałki mięsa przekładamy do rondla, następnie na tłuszczu, na którym smażyliśmy mięso smażymy pokrojoną w cienkie półplasterki cebulę, podlewamy wodą, mieszamy , przelewamy wszystko do garnka. Jeśli wody będzie za mało, tzn. jeśli bulion nie będzie przykrywał mięsa dolewamy jej. Wrzucamy suszone grzyby i dusimy na małym ogniu do czasu, aż mięso będzie kruche, zajmuje to około 2 godzin. Wyjmujemy bitki, jeśli chcemy, aby sos był gęstszy, dodajemy mąkę rozrobioną w zimnej wodzie i zagotowujemy. Podajemy z ziemniakami z wody, buraczkami lub inną surówką.
KURCZAK CZY BITKI ? :)
Komentarze
Prześlij komentarz